Де і як можна бігати та їздити на велосипеді під час карантину? З‘ясовуємо разом з юристом

З 6 квітня в Україні посилюють карантинні заходи для боротьби з коронавірусом COVID-19. Ми звернулися до Тимура Бондарєва, партнера юридичної компанії Arzinger, щоб дізнатися, як нові обмеження вплинуть на наші тренування.

Читать эту статью на русском

Також ми взяли коментар у вірусолога, щоб з’ясувати, чи є ці обмеження обґрунтованими з медичної точки зору.

Где и как можно бегать и ездить на велосипеде во время карантина? Разбираемся вместе с юристом

Ось які заборони зараз можуть застосовуватися до людини, яка перебуває на вулиці:

  • перебування на вулиці — в громадському місці, без респіратора або захисної маски (можна користуватися саморобною маскою).
  • переміщення більше двох осіб (діти до 14 років можуть перебувати з батьками)
  • відвідування парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових і прибережних зон
  • відвідування спортивних і дитячих майданчиків
  • перебування на вулиці без документів, що засвідчують особу.

Такі обмеження не забороняють бігати, але створюють безліч незручностей для бігуна.

Де з 6 квітня заборонено бігати?

На жаль, всі улюблені місця бігунів тепер закриті для тренувань. Наприклад, в Києві це ВДНГ, Голосіївський парк, Труханів острів (попри те, що за документами це ландшафтний заказник), Маріїнський, Парк партизанської слави, Парк «Нивки» та будь-які інші парки. Для жителів Києва є зручний сервіс, де позначені всі парки міста.

Бігати в скверах також заборонено, оскільки за своєю суттю, це той же парк, тільки з різницею, що парком вважається зелена зона площею понад 2 га, а сквери розміщуються на площі від 0,02 до 2 га.

Також заборонені пробіжки лісопарковими зонами і зонами відпочинку. Офіційно на території Києва зони відпочинку облаштовані в лісопаркових зонах. Такі зони відпочинку розташовані ближче до околиць Києва (зокрема лісопарк, який з Парку партизанської слави йде за Червоний Хутір). З їхнім переліком та локаціями можна ознайомитися тут.

Біг прибережними зонами теж під забороною. Що таке «прибережна зона», відвідування якої обмежено, залишається тільки здогадуватися, бо такого визначення в законодавстві не існує. Однак ми рекомендуємо утримуватися від пробіжок ближче 25 метрів до озера і ближче 50–100 метрів від берега річки (в так званих прибережних захисних смугах).

Історія з тренуваннями в зелених зонах в частині Голосіївського лісу (за парком) або в Ботсаду досить суперечлива. Ми не відкидаємо того, що тренування в таких місцях можуть викликати питання у представників правоохоронних органів.

Стадіонів, незважаючи на те, що формально їх відвідувати можна, рекомендується також уникати (тренування може закінчитися доведенням різниці між стадіоном і спортмайданчиком).

За порушення умов карантину буде стягуватися штраф у розмірі від 17 до 34 тис грн.

Чи можна кататися на велосипеді у вищевказаних місцях?

Кожен велосипедист знає, що рух тротуарами та пішохідними доріжками заборонений. Тому й поїздки в парки, лісопарки тощо доведеться скасувати. Тим більше, що це може бути витлумачено як «відвідування», що, знову ж таки, заборонено.

Чи залишаються місця, де формально можна бігати та їздити на велосипеді?

Формально — так. Будь-які місця, які не належать до описаних вище — повинні бути відкриті для тренувань.

Якщо є така можливість, ми рекомендуємо проводити тренування за містом, в лісі, сільськими дорогами, щоб уникнути як поширення вірусів, так і непорозумінь.

Обмежень на пробіжки за межею міста під час карантину немає.

Для велосипедистів ситуація дещо простіша, бо вони можуть тренуватися на проїжджій частині, яка по факту не є громадським місцем. Ліс і заміські поїздки також дозволені.

Ситуація для любителів шосейного велосипедного спорту виглядає ще більш комфортною, оскільки прямої заборони на використання велосипеда не існує, як, наприклад, у Франції, де це чітко заборонено в період карантину, крім випадків використання цього засобу пересування для поїздок за продуктами. Відповідно, з урахуванням обмежень вище, велосипедисти поки можуть продовжити тренуватися за межами населених пунктів.

Чи можна тренуватися в групах?

Тренуватися можна поодинці. Максимум — удвох. Переміщення більше двох людей заборонено.

Хоч це безпосередньо і не заборонено для велосипедистів, ми рекомендуємо утриматися від поїздок в групах, в яких більше двох осіб.

Як бути людям літнього віку?

Бігунам у віці понад 60 років, на жаль, доведеться відмовитися від тренувань на вулиці, оскільки вони повинні бути в режимі самоізоляції — тобто, перебувати за вказаним місцезнаходженням. Залишати квартиру/будинок дозволяється тільки в разі, якщо така особа заявила про те, що про неї нікому піклуватися. Але і в такому разі вона не може віддалятися на більш ніж 2 км від будинку.

Чи потрібно мати при собі маску?

Так, ми рекомендуємо подбати про захисну маску і бігати в громадських місцях саме в ній. Іноді рекомендують використовувати легкий баф, але чи замінює він маску — це суперечливий момент, можливі непорозуміння.

Для велосипедиста під час переміщення проїжджою частиною маска не обов’язкова. Однак варто пам’ятати, що велосипедист може в будь-який момент опинитися в громадському місці, тому рекомендується мати при собі маску для таких ситуацій.

Чи потрібно мати при собі документи?

Мати при собі документи обов’язково — як для бігунів, так і для велосипедистів. Підійде паспорт громадянина України або права, в тому числі в електронній формі.

Чи є ці обмеження обґрунтованими з медичної точки зору?

Коментує Федір Лапій, доцент кафедри інфекційних хвороб та імунології Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика:

«З медичної точки зору (підкреслюю — медичної, а не юридичної) — носіння маски на вулиці не є медично необхідним заходом, тому що вірус COVID-19, наскільки ми зараз можемо судити, поширюється крапельним шляхом.

Тобто якщо ви під час пробіжки або велотренування не чхаєте, кашляєте чи сякаєтесь в оточенні людей неподалік — носіння маски не є необхідним на вулиці. Але, підкреслюю ще раз, — це з медичної точки зору.

Інакше кажучи, якщо ви будете бігати в парку, і за десяток метрів від вас закашляє хвора людина — ви не зможете заразитися вірусом, бо:

1) вірус осяде на землю,

2) навіть якщо якісь його частинки долетять до вас — скоріше за все, це не буде доза, що мінімально необхідна для зараження».

Переклала українською Наталя Сколоздра.

РАССКАЗАТЬ ДРУЗЬЯМ
Подпишись на регулярную рассылку с советами и статьями о беге

Первая полоса

Що таке «техніка бігу» та як її можна поліпшити
26 мая 2020 1361

Начинающим Що таке «техніка бігу» та як її можна поліпшити

«Чи зможете ви мені поставити техніку бігу?» — одне з найбільш поширених питань для тренера. При цьому під «поставити» часто мається на увазі кілька «правильних» рухів ніг, корпусу і, звичайно, «правильне» ставлення стопи, що загалом дозволило б бігунам-початківцям бігти легше і швидше.

Що таке «техніка бігу» та як її можна поліпшити
Чему нас научили тренировки на самоизоляции
21 мая 2020 1833

Мотивация Чему нас научили тренировки на самоизоляции

Сейчас, когда режиму самоизоляции вот-вот придёт конец, давайте вспомним, чему научил нас карантин, и какие из этих уроков мы можем забрать с собой, возвращаясь к нормальной жизни.

Чему нас научили тренировки на самоизоляции
Як ми виховуємо в підлітках любов до бігу. Досвід Української академії лідерства
18 мая 2020 610

Истории Досвід Української академії лідерства (УАЛ): як ми виховуємо любов до бігу в підлітках

Щоб зробити спорт культурою на рівні навчального закладу, необхідно кілька складових.

Досвід Української академії лідерства (УАЛ): як ми виховуємо любов до бігу в підлітках
Подпишитесь на нашу рассылку чтобы ничего не пропустить.
Мы не надоедливы, пишем нечасто и только по делу