У теплу пору року на погоду звертають увагу хіба що рибалки та гідрометцентр. Узимку до цього списку потрапляють і бігуни: різкі погодні зміни вносять корективи у тренувальний процес та впливають на підбір одягу і взуття для тренувань.

Читать на русском

Вивчивши розмаїття статей про зимовий біг, ми дійшли висновку, що чимало авторів доволі поверхово розкривають це питання. Зима – прекрасна пора року, бігати взимку можна і потрібно, але для цього необхідно як слід підготуватись до непростих погодних умов.

Особливих складнощів бігунам-початківцям можуть завдати низькі температури, коли -15 °С чи -20 °С на термометрі викликають гостре бажання залишитись удома під ковдрою. Дощ або сніг часто приносять потепління, проте вітер, який приходить із ними, змушує змінювати біговий гардероб.

Ми вже розповідали дещо про зимове екіпірування в матеріалі про принципи бігу в холодну пору року. Мова йшла про те, що вдягатися потрібно шарами, а стандартний осінній комплект одягу варто доповнити шапкою та рукавичками.

Тепер від поверхового огляду одягу перейдемо до більш детального, де покажемо залежність бігового гардеробу від температури та можливих опадів.

Одяг при сухій, ясній і безвітряній погоді (антициклон)

Температура,°С Ноги Верхня частина
від 0 до -5 Утеплені тайтси (зі щільною вставкою на передній поверхні ноги) або термобілизна. Можна під тонкі тайтси вдягнути термобілизну, тайтси ¾, чи ж утеплені труси для бігу. Футболка з довгим рукавом і/або вітрівка
від -5 до -10 Під вітрівку другим шаром варто додати флісову куртку
-15 і нижче Під утеплені тайтси вдягають термобілизну. Три шари: футболка  з довгим рукавом (термобілизна), фліска, вітрівка

Не забудьте утеплені пальчата (рукавиці) для бігу й шапку. Балаклава та баф (шарф) також не будуть зайвими.

007

Одяг при сніжній та вітряній погоді (циклон)

Температура,°С Ноги Верхня частина
від 0 до -5 Утеплені тайтси (зі щільною вставкою на передній поверхні ноги) або термобілизна. На тайтси бажано вдягнути штани вільного крою із водовідштовхуючої тканини. Футболка з довгим рукавом, вітрівка з капюшоном. Козирок  для захисту обличчя від крапель. Рукавички та шапка – обов’язково.
-10 и нижче Під час циклону в наших широтах температура рідко опускається нижче -10 °С. Якщо ж це сталося, ми не радимо ризикувати й вибігати на тренування в таких умовах.

Взуття

накладки и щипы для бега зимой
Гумові накладки з шипами для бігу по зледенілій поверхні. Продаються у магазині спорттоварів. 

При визначенні покриття траси слід бути дуже уважним. Розгляньмо можливі варіанти та визначимо кросівки для кожного з них:

1) сухий асфальт або ґрунт

Підійдуть кросівки для бігу в теплу пору року з утепленими цупкими шкарпетками або гетрами.

2) щільно втрамбований сніг (висота покриття не перевищує товщини підошви)

Таке покриття може бути на стежках парку чи лісу. Для нього добре підійдуть трейлові кросівки з абразивною підошвою, верхній шар може бути з мембраною Gore-tex.

3) високий шар снігу (від щиколотки до рівня коліна)

Трейлові кросівки з абразивною підошвою, верхній шар може бути з мембраною Gore-tex.

4) ожеледиця (рівний або з проталинами шар льоду)

Кросівки для бігу у теплу пору року з шипованими гумовими накладками або кросівки зі вмонтованими шипами. При низьких температурах – утеплені цупкі шкарпетки або гетри.

5) каша із льоду та снігу під час відлиги

Трейлові кросівки з абразивною підошвою, верхній шар із мембраною Gore-Tex. На підошві або вмонтовані шипи, або гумові накладки з шипами.

6) замерзла каша із льоду та снігу

Найскладніший варіант. По такому покриттю бігати небезпечно, тож розглядати його як варіант для тренувань ми не будемо.

Зима – не привід зав’язати з тренуваннями. Це лиш іще один вихід із зони комфорту, який при дотриманні простих принципів приведе вас до зміцнення здоров’я, правильної техніки бігу і захоплених вигуків від знайомих.

Урешті-решт, чудовий спосіб полюбити цю пору року – правильно підібрати біговий гардероб для бігу під час холодів. Ми із задоволенням допоможемо вам у цьому: ставте питання у коментарях, постараємось на них відповісти.

Переклад: Захар Колісніченко

Що ще почитати:

РАССКАЗАТЬ ДРУЗЬЯМ
Подпишись на регулярную рассылку с советами и статьями о беге

Первая полоса

Как разнообразить тренировки в межсезонье и когда нет стартов
13 октября 2020 1202

Тренировки Как разнообразить тренировки в межсезонье и когда нет стартов

«Нет ничего более постоянного, чем временное», — сказал нам 2020 с отменой забегов и для многих превратился в затянувшееся межсезонье.

Как разнообразить тренировки в межсезонье и когда нет стартов
7 октября 2020 3051

Обувь Новая линейка Endorphin от Saucony: шоссейные кроссовки на все случаи жизни

Большой обзор серии из трех моделей — от мягких «трейнеров» для повседневных пробежек до навороченных «марафонок» с карбоновой пластиной.

Новая линейка Endorphin от Saucony: шоссейные кроссовки на все случаи жизни
Подпишитесь на нашу рассылку чтобы ничего не пропустить.
Мы не надоедливы, пишем нечасто и только по делу