Вночі було весело, всі пили шампанське і веселились. Дехто пав жертвою сімейної вечері. А зараз болить голова, нудно, і ми не знаємо, де подітись: чи лягти знову спати, чи доїсти вчорашнє, чи погортати фейсбук?
Ходімо краще бігати! Це допоможе позбутися похмілля, приємно втомить і відновить режим сну, покращить настрій і перетворить енергію олів’є на роботу м’язів. Ще й подарує крутецьке селфі та репутацію затятого бігуна.
Що алкоголь робить з нашим тілом
Етиловий спирт стає оцтовим альдегідом. Він-то і викликає похмілля і важкість в голові. Ця нехороша сполука згодом включається в обмін речовин або виводиться через легені та піт. Запам’ятай це.
Алкоголь нас зневоднює. Він перешкоджає дії антидиуретичного гормону, що запобігає втратам води. Це ще одна причина болю в голові та м’язах, і складності тренувань після святкувань.
Алкоголь виводить із нас корисні іони. Разом із водою ми втрачаємо кальцій та калій, потрібні для роботи м’язів та серця.
Алкоголь нас веселить. З одного боку, нервова система пригальмовує, а з іншого — знімаються деякі заборони. Нам весело і хочеться ще — це дія нейромедіаторів серотоніну та допаміну. Коли вони закінчуються, ми почуваємося спустошеними і сумними.
М’язи та печінка гірше запасають глікоген. Так, всі ті тортики, спожиті вночі, стали не корисним бігунові глікогеном, а жиром. Пробач.
Алкоголь розширює судини. Тому в нас падає тиск, і ми більше втрачаємо тепло та вологу. Взимку це особливо критично.
Синтез білка в м’язах сповільнюється, коли ми пили напередодні. Тобто з перепою не накачаєш ноги. А якщо вип’єш ще, то будеш довше відновлюватись.
Бігати чи не бігати?
Важкість похмілля та перевтоми в перший день року — річ індивідуальна. Тому поради, що годиться всім, нема. Ось що кажуть фахівці щодо пробіжки з похмілля.
«З точки зору фізіології, я гадаю, що пробіжка з похмілля покращить ваш кровообіг і допоможе позбутися токсинів в крові, і, можливо, підніме самопочуття з паскудного до людського» — каже доктор Jordan Metzl, лікар спортивної медицини з Нью-Йорку.
А ось думка колишнього чемпіона світу із Пивної Милі Lewis Kent: «Пробіжка не буде такою крутецькою, як була би без похмілля, але сплине час, ти трохи попотієш, вернешся додому, поїсиш, подрімаєш — і будеш як новенький до вечері».
Водночас, нас застерігають. Доктор Damion Martins, лікар спортивної медицини із Нью-Джерсі, не радить бігати, якщо вчора була вечірка: «Ти не можеш позбутися похмілля із потом. Спроба це зробити лише зневоднить тіло і призведе до ще гірших наслідків».
Бігунські сайти радять побігати хай там що. Ми зібрали найбільш науково-обґрунтовані поради, чому це слід робити і як.
Поглянь, що тобі дасть пробіжка 1 січня
- Біг провентилює легені, і прискорить виведення оцтового альдегіду.
- Ти спітнієш, і з потом також вийде трохи клятого альдегіду.
- Пробіжка додасть твоєму втомленому мозкові корисних сполук. Виділиться нейротрофін, що сприяє виживанню постраждалих від спирту нейронів. Мозок тебе похвалить, що ти не лежиш на диван і дасть тобі за це допамін.
- Сонце і рух напрацюють в голові серотонін, і до тебе повернеться радість.
- Метаболізм повернеться в здорове русло після сповільнення алкоголем і переїданням.
- Ти остаточно втомишся і ляжеш спати вчасно, а не в четвертій ночі.
План дій
Лягай спати, як тільки перша ейфорія мине. Здоровий сон збереже твої сили і біоритми, та не допустить переїдання із заливанням очей. Тим більше, що їжа вночі не перетравлюється.
Не пий каву в новорічну ніч. По-перше, це сприяє виконанню першого пункту. По-друге, це збереже твої кальцій та воду.
Якщо ти п’єш алкоголь, то не їж вуглеводів — ані маминого пюре, ані бабусиних пампухів. Лише вегансько-хіпстерські десерти. Буде на кілька сот грам легше бігти.
Пий щось одне і прозоре. Важкість в голові після спиртного пов’язують ще із природніми домішками в бренді, червоному вині та віскі. Тому нам радять пити пиво чи біле вино, і небагато.
Запивай спиртне водою. Це запобігатиме зневодненню, яке тобі ні до чого.
Випий аспірин, якщо болить голова. Аспірин спиняє непотрібне запалення і береже наші судини і суглоби.
Випий. Але щось хороше. Дуже радять кокосову воду, бо в ній багато мінералів. Також йогурт чи кефір — в них кальцій та потрібна мозкові і м’язам амінокислота триптофан. Або смузі зі стебла селери, огірка та ківі чи ананаса. До рідини можна віднести і мандаринки, якщо ти ще можеш на них дивитись, і кавун (ну, раптом?).
Іди на пробіжку з ізотоніком. Зневоднення не можна допускати в жодному разі.
Не йди на рекорд. Біжи скільки зможеш, і в комфортному темпі. Сьогодні твоя мета — освіжити голову і тіло, та зробите епічне селфі в кросівках під головною ялинкою міста.
Правильно одягнись. Пам’ятай, що сьогодні ризик змерзнути вищий, ніж зазвичай.